Google Gizlilik Politikası Değişimi Nedir? Değişikliğin Nedeni ve Anlamı

Google “Gizlilik Politikası” değişikliğini neden yaptı? Haberdisk.com olarak politika değişimini ve yeniliklerin anlamını ele aldım.

Pek çoğumuzun, yani milyonlarcamızın kullanmış olduğu, başta gmail e-posta servisi olmak üzere pek çok Google hizmetlerini kapsayan gizlilik politikası değişiminden haberi vardır. Google hesaplarında oturum açtığımızda bunun uyarısı ve açıklaması ile karşılaşmaktayız.

1 Mart tarihi itibari ile uygulanmasına başlayacak olan değişimin anlamı ne? Nelere dikkat etmemiz gerekiyor.

Öncelikli olara bilmelisiniz ki yeni politikayı kabul etmek zorunlu değil ama mecburi 🙂 Yani yeni politikayı kabul etmeyenler google hizmetlerini de kullanamayacak.

Google gizlilik politİkasını değiştirdi

Yapılan değişiklik silbaştan yepyeni bir politikayı beraberinde getirmiyor. Sadece birtakım ek maddeler getirilmiş durumda. Bu ek maddeler ile uygulanacak olan gizlilik kuralları sayesinde Google, Google Docs, arama, e-posta gibi çeşitli hizmetlerindeki verileri birleştirebilecek ve ilginç işlevler sunabilecek.

Oldukça tartışılan ve kullanıcıları zor durumda bırakan “bilgi paylaşımı” konusunda oldukça net bir açıklama geldi. Bu açıklamaya göre Google kesin olarak bilgilerimizi reklamverenler ile paylaşmayacağını belirtiyor.

İşte Google’dan gelen açıklama
Google’ın değişen gizlilik politikası hakkında yayınladığı basın duyurusunu sizlerle aynen paylaşıyoruz:

Google genelindeki 60 değişik gizlilik politikasını kaldırıp bunların yerine çok daha kısa, okunması kolay tek bir politika getirdi. Google’ın kullanıcıların daha sade ve kolay bir internet deneyimi yaşamaları için gerçekleştirilen Gizlilik Politikasının Değişimi ile ilgili açıklamanın ardından kullanıcıların bilgilerinin toplanması hakkında bazı farklı görüşlerin ortaya çıktığını tespit ettik. Bu anlamda kullanıcıların bilgilerinin toplanması ve görüntülenmesi ile ilgili kontrolleri gerçekleştirebilmeleri için Google’ın sağladığı bir dizi seçeneği ve bilgiyi dikkatinize sunmak isteriz:

1. Duyurulan değişiklikler kullanıcıların Google ile depoladıkları bilgilerin görüntülenmesinde herhangi bir farklılık yaratmayacaktır.

2. Google ile oturum açmadan arama yapılabilir, gerçek isim kullanılmadan hesap yaratılabilir.

3. Gerçekleştirilen değişiklikler kullanıcıların seçtikleri Google ürününü kullanmalarını etkilemeyecektir. Bu değişiklikler sonucunda hiç bir kullanıcı Google+ veya başka bir Google ürününü kullanmak zorunda bırakılmayacaktır.

4. Kullanıcılar Google ürünlerini bilgilerini paylaşmadan kullanabilecektir. Bunun için farklı yolları tercih edebileceklerdir:

  •    Google arama hizmeti kullanıcı ismi ve şifresi ile oturum açmadan da kullanılabilir.
  •     Kullanıcının bilgilerinin bir kısmı ya da tamamını Google hesabından kaldırılabilir.
  •     Kullanıcılar Reklam Tercihleri Yöneticisi aracılığı ile DoubleClick ve Gmail üzerinde kendilerine görüntülenecek reklamları kontrol edebilirler.
  •     Google, farklı hesaplarda yer alan bilgilerin birbirinden ayrılması için aynı anda birden fazla farklı hesapla oturum açılmasına olanak vermektedir.
  •     Google Dashboard ile farklı Google hesapları arasında bilgi paylaşımı kontrol edilebilmektedir.

 

ALINTIDIR.

KAYNAK:

http://www.haberdisk.com/google-gizlilik-politikasi-degisimi-nedir-degisikligin-nedeni-ve-anlami/

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.